Biografie cieszą się dzisiaj bardzo dużą popularnością. Dlaczego? Tego rodzaju książki pozwalają czytelnikom lepiej poznać ulubionych pisarzy, muzyków, aktorów, sportowców czy polityków. Biografia to książka, która opisuje życie i osobowość danego bohatera. Ludzie często chcą dowiedzieć się więcej na temat osób, które są dla nich interesujący. Ciekawie napisana biografia może im w tym pomóc.
- George-Warren Holly. Janis : życie i muzyka – Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2020 (sygn. 122490)
Utalentowana wokalistka, słynna imprezowiczka, gwiazda San Francisco, jedna z pierwszych celebrytek swoich czasów. Urodziła się w 1943 roku, zmarła zaledwie dwadzieścia siedem lat później. Wychowana wśród klasy średniej, do końca życia nie porzuciła marzeń o normalności pozbawionej narkotyków, alkoholu i przygodnych romansów. Jednak jej wrażliwość i maskujące kompleksy pragnienie bycia w centrum uwagi zamiast na szczyt zaprowadziły ją na samo dno.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4938328/janis-zycie-i-muzyka - Karaś Dorota. Walentynowicz : Anna szuka raju. – Kraków : Wydawnictwo Znak, 2020 (sygn. 122842)
Prywatna historia kobiety legendy. Uparta i ambitna. Zawsze w centrum wydarzeń, w centrum polskiej historii. Tam, gdzie czuje się ważna. „Przodująca spawaczka”, „Bohaterka Sierpnia ’80”, „Symbol Solidarności”. Rok 1943, na Wołyniu trwa rzeź. Urodzona w ukraińskiej rodzinie Anna ma kilkanaście lat. Jest na służbie u Polaków, gdy dociera do niej wiadomość, że wszyscy jej najbliżsi zginęli. Musi uciekać, a w nowej rzeczywistości poradzić sobie sama. Ukrywa swoją tożsamość: zdobywa fałszywą metrykę, zmienia wyznanie. Liczy, że prawdy o niej nie odkryje nikt.
źródło opisu: https://www.empik.com/walentynowicz-anna-szuka-raju-karas-dorota-sterlingow-marek,p1239443606,ksiazka-p - Kienzler Iwona. Czerwone księżniczki PRL-u : żony, diwy, towarzyszki.– Warszawa : Wydawnictwo Lira, 2020 (sygn. 121545)
Czerwonymi księżniczkami nazywane były w czasach PRL-u żony i partnerki partyjnych dygnitarzy oraz kobiety uważane za wpływowe. Jak wyglądało ich życie? Czy rzeczywiście było usłane różami? Czy opływały w luksusy i dobra, o jakich zwykła Polka udręczona walką o zdobycie najpotrzebniejszych, często niedostępnych dóbr, mogła jedynie pomarzyć? Iwona Kienzler, znana pisarka i popularyzatorka historii, w swojej najnowszej książce szuka odpowiedzi na te pytania, przybliżając nam losy m.in. Niny Andrycz, Zofii Gomułkowej, Stanisławy i Ariadny Gierek, Ireny Dziedzic.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4915669/czerwone-ksiezniczki-prl-u-zony-diwy-towarzyszki - Marczak Katarzyna. Kaja : biografia Kai Danczowskiej. – Kraków : Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych Universitas, 2020 (sygn. 121903)
Kaja? ktokolwiek orientuje się choćby odrobinę w świecie symfonii, suit i koncertów, wie, o kogo chodzi. Kaja Danczowska, wybitna skrzypaczka, gwiazda polskiej wiolinistyki, laureatka międzynarodowych konkursów. Nagrywała płyty, koncertowała na całym świecie, występowała w radiu i telewizji. A jaka jest naprawdę ? tego nadal nie wie nikt… Jej życie prywatne zawsze było tajemnicą, splotem niedomówień i domysłów. W rodzinnym Krakowie, dokąd uparcie i niezmiennie wracała traktowano ją najpierw jak maskotkę z przyklejoną etykietką „cudowne dziecko”, potem gwiazdę, a z czasem wtopiła się naturalnie w kolorowy krajobraz miasta, rozmyła w wibrującym tłumie.
źródło opisu: https://www.swiatksiazki.pl/kaja-biografia-kai-danczowskiej-6674073-ksiazka.html - Turowska Zofia. Osiecka : nikomu nie żal pięknych kobiet. – Warszawa : Wydawnictwo Marginesy, 2020 (sygn. 122577)
Najlepszy z dotychczasowych portret Agnieszki Osieckiej – artystki, poetki, matki, żony, kochanki, dziennikarki i ówczesnej celebrytki PRL-u. Nie jest to jednak typowa biografia. Zawiera liczne wspomnienia przyjaciół Osieckiej, fragmenty jej pamiętników, opowiadań i wierszy, a także archiwalne zdjęcia wykonane przez samą Osiecką. Odkrywa nieznane fakty i przypomina te, które zatarł czas. Agnieszka Osiecka urodziła się w rodzinie, dla której kultura była jak powietrze. W ich domu spotykała się śmietanka towarzyska – może dlatego we wczesnej młodości zaczęła pisać pamiętnik.
źródło opisu: https://www.empik.com/osiecka-nikomu-nie-zal-pieknych-kobiet-turowska-zofia,p1233824377,ksiazka-p - Stoessinger Caroline. Wiek mądrości : lekcje życia ocalonej z zagłady Alice Herz-Sommer. – Warszawa : Świat Książki Wydawnictwo, 2020 (sygn. 122661)
Inspirująca opowieść o sile charakteru i optymizmie – historia życia Alice Herz-Sommer, pianistki ocalonej z Holocaustu. Alice Hertz-Sommer dorastała w Pradze, w dzieciństwie spędzała weekendy i święta w towarzystwie Franza Kafki, a Gustav Mahler, Sigmund Freud i Rainer Maria Rielke byli przyjaciółmi jej matki. Przeżyła obóz koncentracyjny w Terezinie, przyglądała się procesowi Adolfa Eichmanna w Jerozolimie. Gdy po wojnie Alice wyemigrowała do Izraela, na organizowanych w jej domu koncertach bywali Golda Meir, Artur Rubinstein, Leonard Bernstein, Isaac Stern. W 1986 roku zamieszkała w Londynie, gdzie zmarła w 2014 roku w wieku 110 lat.
źródło opisu: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4919163/wiek-madrosci - Szczepłek Stefan. Irena Szewińska. – Olszanica : Bosz ; Warszawa : Polski Komitet Olimpijski, 2020 (sygn. 121555)
Kolejny minialbum w serii o najsłynniejszych polskich sportowcach poświęcony jest Irenie Kirszenstein-Szewińskiej, trzykrotnej mistrzyni olimpijskiej, siedmiokrotnej medalistce igrzysk, pięciokrotnej mistrzyni Europy oraz szesnastokrotnej rekordzistce świata na dystansach 60, 100, 200, 300, 400 metrów, 440 yardów, w sztafecie 4×400 metrów. Szewińska czterokrotnie triumfowała w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na 10 najlepszych sportowców Polski. Była również prezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki (1997-2007), wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego oraz członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (1998-2018).
źródło opisu: https://www.empik.com/irena-szewinska-szczeplek-stefan,p1237403181,ksiazka-p
Oprac. Jolanta Stempień